Nyitókép: Nicolo Martinenghi az olimpián. Oli SCARFF / AFP
Furcsa foltokat lehet észrevenni egyes sportolók testén a most zajló párizsi olimpián, így például a 100 méteres mellúszást megnyerő olasz Nicolo Martinenghi bőrén is ilyeneket lehetett látni. Azonban nem ő az első sportoló, akin ilyen, szinte zúzódásokra emlékeztető foltok tűnnek fel. Az úszó Michael Phelpsen is fel lehetett korábban fedezni ezeket csakúgy, mint a futballista Karim Benzemán és a bokszoló Floyd Mayweatheren. A foltok azonban nem más, mint az ősi kínai módszer, a köpölyözés eredményei – írta cikkében az euronews.com.
Amit a csészeterápiáról tudni kell
A terápia célja nem más, mint a véráramlás fokozása, a technikát gyakran alkalmaznak a fájdalom és a gyulladás enyhítésére a test konkrét részein.
A hagyományos módszer lényege, hogy egy csészébe például alkoholt, gyógynövényeket vagy papírt tesznek, és azt meggyújtják. Amikor a tűz kialszik, a csészét fejjel lefelé a bőrre helyezik, vákuumot létrehozva.
A vákuum hatására a bőr megemelkedik, és segít kitágítani az ereket körülbelül 5-10 percig.
Ezt az ősi gyógymódot Kínában, Egyiptomban és más közel-keleti kultúrákban már hosszú évek óta alkalmazzák, többek között fájdalom, szédülés és menstruációs panaszok kezelésére. Sőt, ahogy a cikk megjegyzik, a terápiát még Mohamed próféta is „legjobb gyógymódok" egyikeként említi.
Megoszlanak a vélemények
Bár a kezelést gyakran reklámozzák azzal, hogy méregteleníti a szervezetet, enyhíti az izomfájdalmakat, sőt segít a stressz és a szorongás kezelésében,
az orvosok véleménye megoszlik a köpölyözés hatékonyságát illetően.
Jelenleg ugyanis kevés tudományos bizonyíték van az előnyeire. 2023-ban egy tanulmány – amely értékelte a terápia hatásait a mozgásszervi és sportrehabilitációban – arra jutott, hogy bár a köpölyözés alacsony vagy közepes hatással jár a vizsgált szegmensekben, mégis hasznos lehet, mivel csökkenti a fájdalomszintet és javítja az érintett terület vérellátását.
A jelentésből kiderült, hogy a mellékhatások előfordulása nagyon alacsony: a leggyakoribb a testen hagyott nyomok, amelyek a kezelés után ugyanakkor akár hét napig is láthatóak maradnak.